Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/klient.dhosting.pl/anielinek/anielinek.com.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2695

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/klient.dhosting.pl/anielinek/anielinek.com.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2699

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/klient.dhosting.pl/anielinek/anielinek.com.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3581
Boże Narodzenie – Anielinek

WIGILIA w Anielinku

Okres adwentu kończymy spotkaniem opłatkowym i kolędowaniem w ostatni dzień pobytu dzieci w przedszkolu przed przerwą świąteczną. Dzieci świętują ze swoimi siostrami, nauczycielami, kolegami i koleżankami.

Wspólne spotkanie przy opłatku i kolędach jest już właściwie rozpoczęciem świętowania Bożego Narodzenia. Tego dnia rano ubieramy choinki (każda grupa w swojej sali).

Po obiedzie wspólnie z dziećmi przygotowujemy uroczysty stół, kładziemy sianko, nakrywamy stół białym obrusem, stawiamy na środku świecę, kładziemy Biblię, stawiamy wykonany przez nas na zajęciach świąteczny stroik, ustawiamy talerze, kubki, sztućce. Przygotowujemy i rozkładamy przyniesione przez przedszkolaków z domu wigilijne produkty spożywcze, którymi się dzielimy.

Po przygotowaniu stołu zasiadamy do niego, zapalamy Święcę jako symbol obecności Boga pośród nas (osoba zapalająca mówi: „Światło Chrystusa” reszta odpowiada „Bogu niech będą dzięki”), zapalamy choinkę, odczytujemy fragment z Pisma Świętego o narodzinach Jezusa (teksty i ich długość zależna od grupy wiekowej dzieci – można wykorzystać: Mt 1,18-2,12, Łk 2,1-20).

Po odczytaniu fragmentu z Pisma Świętego śpiewamy kolędy i przygotowujemy się do składania sobie życzeń świątecznych, poprzez ogólną rozmowę z dziećmi czego można sobie nawzajem życzyć.

Każde dziecko wykonuje wcześniej (na zajęciach plastycznych) kartkę świąteczną dla kolegi lub koleżanki.

Siedząc w kole każdy losuje karteczkę z imieniem dziecka (lub nauczyciela), któremu wręcza przygotowaną przez siebie kartkę i składa życzenia świąteczne, następnie bierzemy opłatek i dzielimy się nim. W trakcie naszych życzeń lecą kolędy, które wprowadzają nas w świąteczny nastrój.

Po życzeniach wszyscy jako jedna rodzina przedszkolna zasiadamy do wspólnie przygotowanego stołu by posilić się tym co każdy z nas przyniósł, a później pokolędować wspólnie  przy żłóbku Dzieciątka Jezus, które kładziemy na uzbieranym przez nas przez cały adwent sianku dobrych uczynków.