ADWENT - WĘDRUJĄCA FIGURA MATKI BOŻEJ

W okresie Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, oczekujemy z całym Kościołem na Boże Narodzenie, podejmując pracę nad sobą poprzez zbieranie dobrych uczynków dla Dzieciątka Jezus. Codziennie rano dzieci przynoszą do przedszkola wykonane przez siebie serduszka z narysowanym lub wypisanym spełnionym przez siebie dobrym uczynkiem (każdy dobry uczynek to jedno serce), spośród tych serduszek w każdej z grup rozlosowywana jest figura Matki Bożej na jeden wieczór do domu.

Zwyczaj ten ma za zadanie pomóc rodzinie w przygotowaniu się do świąt, w zjednoczeniu się wieczorem na wspólnej modlitwie razem z dzieckiem przy figurce Maryi. Przyjmując figurkę Matki Bożej można celebrować rodzinną liturgię, śpiewając pieśni adwentowe i maryjne, czytając i rozważając Pismo Święte oraz odmawiając różaniec i inne modlitwy. Ta forma adwentowego przeżycia daje bardzo dużo możliwości wprowadzenia do rodziny ducha modlitwy i adwentowego nastroju. Figurę, którą wylosowało wasze dziecko ustawcie w domu na wyjątkowym miejscu (połóżcie serwetę, postawcie kwiaty, zapalcie świecę...). Zbierzcie się całą rodziną, by wspólnie pomodlić się.

Propozycje modlitw:

1.     Każdy z was na głos może zwrócić się do Boga przez pośrednictwo Maryi i prosić, dziękować lub przepraszać
2.     Możecie wspólnie przeczytać fragment Pisma Świętego
3.     Można również odmówić dziesiątek różańca, Anioł Pański, Apel Jasnogórski
4.     Pośpiewać piosenki i pieśni religijne
5.     W ciszy swych serc powiedzieć Bogu o swoich pragnieniach, troskach, rozterkach
6.     Wspólnie odmówić pacierz

Niech wspólne trwanie na modlitwie będzie dla waszej rodziny owocnym i ważnym czasem przygotowania waszych serc do Świąt Bożego Narodzenia. Rodzina w znaku figury zaprasza Maryję do swego domu. W ten sposób ponawia się scena sprzed 2000 lat, kiedy to Maryja udała się do domu Elżbiety i Zachariasza by przed przyjściem na świat św. Jana Chrzciciela usłużyć swojej krewnej Elżbiecie.